קיבלתם תשלום באפליקציה – האם יש לדווח עליו כרגיל?

משרד שטיינמץ עמינח - אפליקציות תשלומים
משרד שטיינמץ עמינח - אפליקציות תשלומים

כל אחד מכם בוודאי שמע על אפליקציות התשלום השונות שמאפשרות העברת כספים בקלות ובמהירות בין שני צדדים. אנשים רבים כבר השתמשו באפליקציות אלה לפחות פעם אחת בחייהם למטרת העברת תשלומים לחבריהם ולבני משפחה, כמו למשל תשלום עבור מתנה לאירוע, הלוואה בין חברים וכדומה. אנשי משרד שטיינמץ עמינח ושות’ מסבים את תשומת הלב לתופעה בעקבות הופעת אפליקציות אלה: בתי עסק רבים בישראל מקבלים תשלומים באפליקציות הללו כתחליף לשימוש בכסף מזומן ובאשראי.

אותם בתי עסק לעתים אינם מדווחים כדרוש בספרים שלהם על ההכנסה שקיבלו, ובמקרים מסוימים לא מוציאים חשבונית ללקוחות שביצעו תשלום. לתופעה זו מודעים ברשות המיסים, ומספר ביקורות כבר בוצעו. אותן ביקורות הראו כי בעלי עסקים לא רשמו את ההכנסות הדיגיטליות הללו, והשתמשו באמתלות שונות.

במשרד שטיינמץ עמינח מבהירים: הכנסות שמתקבלות באפליקציות ולא נרשמות, דומות לקבלת תשלום במזומן והכנסתו לכיס, ללא רישום (“כסף שחור”). ישנו הבדל מהותי אחד: אפליקציות כמו Pepper, ביט וכדומה, משאירות חותם דיגיטלי וישנו תיעוד להעברת הכסף. כך, רשות המיסים יכולה למצוא די בקלות את העברת הכספים שלא דווחה.

האם ראוי להתקדם לקבלת תשלום באפליקציה?

בישראל 2019, נראה שלא מעט בעלי עסקים אינם מדווחים על ההכנסות שקיבלו ב-Paypal או באמצעי דיגיטלי אחר. הדבר נובע אולי מבורות ואי ידיעה, ואולי משום שהם לא מורגלים בעניין. מה ההשלכות? על פי רואי החשבון של משרד שטיינמץ עמינח, בביקורת של רשות המיסים, התיעוד של קבלת התשלומים יהיה גלוי במהירות לפקידי המס (בניגוד למזומן שם קשה יותר לעקוב אחר תנועות הכסף). כמו כן, בעלי העסקים עלולים להפסיד גם הוצאות ששולמו בצורה דיגיטלית, ויצטרגו לשלם יותר מס כנישומים.

אין ספק שבאופן הדרגתי, בין אם נרצה ובין אם לא, רבים הם בעלי העסקים שיצטרכו להתאים עצמם ולהשתמש באפליקציות התשלום. הבעיות בדיווח הם חלק מתהליך הטמעת האפליקציות הללו, אבל בעתיד אמצעי תשלום זה יהיה נורמלי ונפוץ מאוד – ועל כל בעלי העסקים להבין זאת ולהקדים פתרונות.

Be the first to comment

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*